POBIERZ KSIĄŻKĘ W FORMACIE PDF


"Filcek poznaje Otwock" to ilustrowana książka dla dzieci, poświęcona historii Otwocka.

W wydanej przez Towarzystwo Przyjaciół Otwocka książce sympatyczny kot Filcek i jego przyjaciółka sowa Uszka przenoszą się do świata duchów i spotykają dawnych mieszkańców miasta, a wśród nich historyczne postacie, które w ciekawy sposób przybliżają bohaterom czasy uzdrowiskowej świetności Otwocka. Bajkowa rzeczywistość przeplata się z realiami przełomu XIX i XX wieku oraz współczesności.

Autorkami książki są:

Katarzyna Kulik - etnografka, absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, na co dzień pracuje w Muzeum Ziemi Otwockiej w Otwocku. Autorka projektu etnograficznych warsztatów muzealnych dla dzieci i młodzieży, którego celem jest wzbudzenie zainteresowania kołbielską kulturą ludową i ocalenie jej od zapomnienia.

Karolina Kotowska - graficzka i ilustratorka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, kierunek - grafika, specjalizacja - projektowanie książki. Studiowała grafikę na ASP również w Łodzi i w Krakowie. Obecnie studiuje wzornictwo w School of Form w Poznaniu. Zajmuje się projektowaniem graficznym, głównie plakatów, książek i innych druków oraz ilustracją. Robiła ilustracje (jako jedna z 25 autorów zaproszonych do projektu) "Elementarza dizajnu" dla dzieci, który został wydany przez Wydawnictwo Dwie Siostry. Autorka ilustracji "Wokabularza", książki dla dzieci o trudnych słowach, wydanego przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna.

Towarzystwo Przyjaciół Otwocka - Towarzystwo Przyjaciół Otwocka jest najstarszą organizacją społeczną w mieście. Powstało w 1912 r. zrzeszając w swoich szeregach wybitnych mieszkańców, którzy doprowadzili do nadania Otwockowi praw miejskich w 1916 r. Obecnie Towarzystwo liczy blisko 100 członków, ludzi zainteresowanych działaniem na rzecz rozwoju kulturalnego, gospodarczego i przestrzennego miasta - w poszanowaniu jego historii oraz naturalnych warunków przyrodniczych i walorów turystyczno-wypoczynkowych.

Projekt, realizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Otwocka, dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra".

Wydawca: Towarzystwo Przyjaciół Otwocka

Partnerzy: Muzeum Ziemi Otwocka, Otwockie Centrum Kultury, Stowarzyszenie "Pracownia Etnograficzna" im. Witolda Dynowskiego, Muzeum Historii Polski, Patriotyzm Jutra

Patroni Medialni: Ryms, Qlturka, Linia Otwocka, Swidermajer.Info