12 marca 2009 roku w Kępa Cafe na warszawskiej Saskiej Kępie odbył się wieczór autorski związanego z Otwockiem Adama Przegalińskiego. Spotkanie było poświęcone jego debiutanckiej powieści wydanej przez wydawnictwo Prószyński i S-ka p.t. "Jutro wyjeżdżam do Laponii". Jak mawia sam autor: "Jest w niej obecny Otwock, chociażby dlatego, że sam mieszkałem tu, a moi rodzice wciąż mieszkają. W książce bohaterowie krążą po centrum miasta, w Teatrze im. Jaracza odbywa się "kontrowersyjna" wystawa, są wspomnienia z getta, opisy "świdermajerów" i okolice dworca. Jest też obecny cmentarz żydowski w Otwocku. Pomieszkiwałem w Otwocku i pewnie jeszcze będę pomieszkiwał." (Linia Otwocka, 29.08 2008).

Dopełnieniem wieczoru był pokaz zdjęć świdermajerów Tomasza Kapusty zorganizowany przez nasz serwis internetowy. Autor wyświetlanych za pomocą rzutnika fotogramów opowiadał zarówno o swoich pracach, jak również historii i charakterystyce królującego na "linii otwockiej" stylu architektury.

Spotkanie poprowadził Cezary Polak z "Dziennika".

Od lewej stoją: Tomasz Kapusta, Janusz Paliwoda (dziennikarz), Adam Przegaliński, Cezary Polak. Na ekranie po prawej stronie widoczne zdjęcie przedstawiające fragment największego budynku drewnianego Europy, jakim jest Pensjonat Górewicza w Otwocku.